Scházíme se každý čtvrtek od 16.30 do 18 hodin v bývalé ZŠ Komenského.

Prezentační kolejiště fy.Loco

V minulém roce se nám dostalo lákavé nabídky vytvořit prezentační kolejiště pro firmu Loco. Obdrželi jsme kolejový materiál a z našich zdrojů dodali základní desku a především pracovní sílu. Vzájemná dohoda zní tak, že pokud nebude kolejiště zrovna někde na výstavě, bude deponováno u nás v kroužku a budeme jej užívat na ježdění.

Nejprve došlo k předběžnému návrhu. Koncepce vychází z kolejiště Pepy Schrutka, jen je poněkud zjednodušeno a zmenšeno na minimální únosný rozměr - 200x120cm.
Ověření plánku
Ověření plánku
Kompletní kolejová sestava
Kompletní kolejová sestava
Na základní desku, pocházející z kolejiště, jež před časem neznámý dobrodinec věnoval DDM Jednička  (a to včetně gauče, ve kterém bylo vestavěno), jsme nalepili 2cm polystyrenu, abychom mohli budoucí krajinu modelovat reálně, tedy že z kolejiště "odtékající" voda je na nejnižším bodě a vše ostatní je nad ní. Jelikož bylo pro stavbu použito kolejivo s "betonovým" podložím byla konstrukce provedena tím nejjednodušším způsobem - pouze z pěnového a extrudovaného polystyrenu.  
Sestavení na desce
Sestavení na desce
Sestavení na desce
Sestavení na desce
Zkoušky stoupání
Zkoušky stoupání
Zkoušky stoupání
Zkoušky stoupání
Nejprve se sestavil kolejovy rošt na provizorních distančních podpěrách, abychom ověřilil, zda naše vozidla budou zvládat stoupání. To se ukázalo jako zcela bezproblémové - stoupání 30 promile vyjede bezproblémů i prastará BR23 se čtyřvozovým osobním vlakem.

Díky Petru Sedlákovi se podařilo zapůjčit velkoformátovou řezačku na fasádní polystyren. Proto jsme mohli podklad pro trať ve stoupéní uříznout naprosto přesně. Aby bylo stoupání plynulé i v oblouku, inspirovali jsme se prací Radka Krupky a vytvořili pro trať v oblouku v přesně vykrojeném segmentu "zip" z protisměrných zářezů, aby jej bylo možno plynule ohnout.
Řezání polystyrenu
Řezání polystyrenu
Detail "zipu"
Detail "zipu"
Na podklad jsme ve stoupání položili ještě vrstvu 5mm extrudovaného polystyrenu a vedení trati získalo už svou přesnou podobu. 
Loco_1konstrukce.jpg
Loco_1konstrukce2.jpg
Loco_1konstrukce3.jpg
Loco_1konstrukce4.jpg
Pak jsme především začernili vnitřní povrchy tunelových úseku a na místa, kde budou mosty a jejich opěry jsme nalepili papírovou imitaci zdiva. 
Loco_konstrukce.jpg
Loco_konstrukce2.jpg
Loco_konstrukce3.jpg
Loco_konstrukce4.jpg
Pak došlo k zapojení elektroinstalace, pro jednoduchost vyvedené na klasická "piánka". Na trati jsou mimo stanici 4 hlásky, staniční koleje jsou děleny ješte na vlastní kolej a odjezdový úsek, z obou stran je do stanice vjezdový úsek. Kolejiště je koncipováno pro pravostranný provoz, jsou tedy jen na "správné koleji". Obě kusé koleje jsou samozřejmě izolované také.
Pak následovalo delší provozní testování a odlaďování případných chyb. Oproti původnímu návrhu bylo mírně upraveno schéma staničního kolejiště.
Loco_zkousky_krajina.jpg
Loco_zkousky_krajina2.jpg
Koleje jsme přilepili Dispercolem, pro zatížení jsme použili vzorky hornin zapůjčené od sousedního turistického kroužku. Zároveň jsme už začali tvořit kostru krajiny z polystyrenu.
 
Loco_lepeni.jpg
Loco_lepeni2.jpg
Pak už jsme tradičním kašírovacím postupem natáhli na polystyrenovou kostru samotný povrch krajiny. Následně jsme provedli nátěr barvou. Záměrem bylo vytvořit kolejiště NEPŘEHLÉDNUTELNÉ. Proto je barevné schéma poněkud netradiční :).
Loco_nater.jpg
Loco_nater2.jpg
Loco_nater3.jpg
No a pak jsme si za odměnu s chutí zajezdili.
Loco_hotove.jpg
Loco_hotove2.jpg
A konečně veřejná premiéra kolejiště na výstavě v Trutnově 25.10.2011
Loco_vystava.jpg
Pochopitelně takovéto provedení krajiny je jako vtip dobré, ale nedá se opakovat donekonečna, takže postupně bude vytvořena krajina "normální". Každopádně jsme na tomto kolejiští získali další cenné zkušenosti, které se rozhodně budou v další práci hodit.

-munro-

duben až říjen 2011
Pokračujeme ve stavbě

Po absolvování dvou výstav je načase předělat krajinu do normální barevnosti...
Eda vytváří skály
Eda vytváří skály
Růžová pomalu mizí
Růžová pomalu mizí
trava1.jpg
trava2.jpg
trava3.jpg
trava4.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one